KABARTMA

UYGULAMASI

Tuval Baskı Tablolarda
Kabartma nedir? Nasıl Yapılır?

Kabartma  (Efekt) işlemi sanatçılarımız tarafından yapılmaktadır. Bu işlem sırasında akrilik malzeme kullanılmaktadır. Kabartma  üç aşamada yapılır; Zemin hazırlanır sonra resimdeki  detaylar, resmin yapılış tarzına göre fırça yada spatul ile yapılır ve son olarak rutuş kontrol işlemi yapılır. Kabartma işlemi fotoğraflar dışında tüm yağlıboya reprodüksiyonlarda beğeni sağlar ve resme orijinal görünüm kazandırır.

Fotoğraflarda fırça detayı olmadığı için fotoğraflara kabartma işlemini tavsiye etmiyoruz.
Baskı sonrasında resim fırçaları ile tablo üzerine uygulanır. Kabartma işlemi tablonun ebadına, figürlere göre 1 ila 3 gün arası sürmektedir. Fırça izleri tablonuza orjinal görüntü verir. Yüzde yüz beğeninizi kazanır.

Kabartma uygulaması Atlantistablo.com bünyesinde çalışan sanatçılar tarafından titiz bir çalışma ile yapılmaktadır.

Bu işlemin amacı, standart olarak tuval üzerine basılmış olan Resim’e orijinal tablodaki gibi boya kalınlığına benzer boyut-hacim kazandırmaktır. Bunu yaparken de resmin aslına sadık kalınır.

Kabartma uygulaması sırasında orijinal resimde görünen fırça darbeleri sanatçılarımız tarafından benzer fırça hareketleri tuval üzerine uygulanır. Bu sayede Resim aslına daha yakın görünüm alır.

Orijinal resimde sanatçı tarafından uygulanan fırça darbeleri ve kullanılan çizim teknikleri, basılmış olan tuvale uygulanır. Aktarım sırasında tuval ölçüsü göz önüne alınılarak fırça ölçüleri de değiştirilerek kalınlaştırılır veya inceltilir.

Kabartma uygulaması sırasında kullanılan malzeme, tuval üzerinde renk farklılıklarının yaşanmaması ve resmin orijinal rengini koruyabilmek için akrilik özel şeffaf bir madde ile yapılmaktadır, bu sayede renk bozulmaları engellenmiş olur.

Ayrıca bu işlem tamamlandıktan sonra resminizin ortam şartlarında (sıcak-soğuk hava şartları, nem ve toz gibi) dayanabilme süresini arttırmak için koruyucu bir işleme daha tabi tutulur. Bu işlemde de renk desen veya şekil kayıpları yaşanmaz.

 Kabartma uygulaması ortalama 1-3 gün arasında sürmektedir.

Bu süre tuval baskı resmin ölçülerine ve resimde bulunan figürlerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.