Tuval Baskı Tablolarda Kabartma Nedir ?

Orijinal resimde sanatçı tarafından uygulanan fırça darbeleri ve kullanılan çizim teknikleri, basılmış olan tuvale uygulanır. Kabartma uygulaması sırasında orijinal resimde görünen fırça darbeleri sanatçılarımız tarafından benzer fırça hareketleri tuval üzerine uygulanır. Bu sayede Resim aslına daha yakın görünüm alır.

Bu işlemin amacı, standart olarak tuval üzerine basılmış olan Resim’e orijinal tablodaki gibi boya kalınlığına benzer boyut-hacim kazandırmaktır. Bunu yaparken de resmin aslına sadık kalınır.Aktarım sırasında tuval ölçüsü göz önüne alınılarak fırça ölçüleri de değiştirilerek kalınlaştırılır veya inceltilir.

Fotoğraflarda fırça detayı olmadığı için fotoğraflara kabartma işlemini tavsiye etmiyoruz.

Kabartma uygulaması Atlantistablo.com bünyesinde çalışan sanatçılar tarafından titiz bir çalışma ile yapılmaktadır.

Baskı sonrasında resim fırçaları ile tablo üzerine uygulanır. Fırça izleri tablonuza orjinal görüntü verir. Yüzde yüz beğeninizi kazanır.

Kabartma Uygulaması

Nasıl Yapılır ?

Kabartma uygulaması sırasında kullanılan malzeme, tuval üzerinde renk farklılıklarının yaşanmaması ve resmin orijinal rengini koruyabilmek için akrilik özel şeffaf bir madde ile yapılmaktadır, bu sayede renk bozulmaları engellenmiş olur.

Kabartma uygulaması ortalama 1-3 gün arasında sürmektedir. Bu süre tuval baskı resmin ölçülerine ve resimde bulunan figürlerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca bu işlem tamamlandıktan sonra resminizin ortam şartlarında (sıcak-soğuk hava şartları, nem ve toz gibi) dayanabilme süresini arttırmak için koruyucu bir işleme daha tabi tutulur. Bu işlemde de renk desen veya şekil kayıpları yaşanmaz.